Cornell Dubilier Electronics SXR152M035ST
SXR152M035ST picture photo
Mfg. Part Number
SXR152M035ST
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
SXR152M035ST.pdf
Availability of SXR152M035ST
QUANTITY
SXR152M035ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SXR152M035ST
Internal Part NumberEIS-SXR152M035ST
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current990mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SXR152M035ST
Related LinksSXR152, SXR152M035ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SXR152M035ST Details Description
Related parts for SXR152M035ST
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS 2.5MM R/A datasheet.pdf
SPACER PLATE RED datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf