Cornell Dubilier Electronics SXR332M016ST
SXR332M016ST picture photo
Mfg. Part Number
SXR332M016ST
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
SXR332M016ST.pdf
Availability of SXR332M016ST
QUANTITY
SXR332M016ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SXR332M016ST
Internal Part NumberEIS-SXR332M016ST
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)80 mOhm
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SXR332M016ST
Related LinksSXR332, SXR332M016ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SXR332M016ST Details Description
Related parts for SXR332M016ST
FIXED IND 68UH 4.7A 30 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
POE TRANSFORMER WE-POE LT8300 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 1.5K 5% 0805 datasheet.pdf