Cornell Dubilier Electronics SXR471M050ST
SXR471M050ST picture photo
Mfg. Part Number
SXR471M050ST
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
SXR471M050ST.pdf
Availability of SXR471M050ST
QUANTITY
SXR471M050ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SXR471M050ST
Internal Part NumberEIS-SXR471M050ST
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)280 mOhm
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current607.2mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SXR471M050ST
Related LinksSXR471, SXR471M050ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SXR471M050ST Details Description
Related parts for SXR471M050ST
IC CLK GEN VDP MULT PIXEL TSOT-6 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 3.15KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ3A datasheet.pdf
IC DOWNCONVERTER 16DHVQFN datasheet.pdf
IC PROSLIC FXS DUAL -140V 50QFN datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FLAT HEATPIPE 45W 2.5X8.2X100MM datasheet.pdf