Microchip Technology SY100E137JZ-TR
SY100E137JZ-TR picture photo
Mfg. Part Number
SY100E137JZ-TR
Manufacturer
Product Category
Logic - Counters, Dividers
Brief Description
IC COUNTER RIPPLE 8BIT 28-PLCC
Datasheet Download
SY100E137JZ-TR.pdf
Availability of SY100E137JZ-TR
QUANTITY
SY100E137JZ-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of SY100E137JZ-TR
Internal Part NumberEIS-SY100E137JZ-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Counters, Dividers
Series100E
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBinary Counter
DirectionUp
Number of Elements1
Number of Bits per Element8
ResetAsynchronous
TimingAsynchronous/Synchronous
Count Rate2.2GHz
Trigger TypePositive Edge
Voltage - Supply4.2 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SY100E137JZ-TR
Related LinksSY100E1, SY100E137JZ-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
SY100E137JZ-TR Details Description
Related parts for SY100E137JZ-TR
RES ARRAY 4 RES 5.1K OHM 0804 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 39PF 25V 0805 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SO datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
MODULE POWER DC/DC POL 5A datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CBL RIBN 40COND 0.025 GRAY 100' datasheet.pdf
SLDSW 6A 1M CBLE 170A 41MM datasheet.pdf