| Internal Part Number | EIS-SY100EL33LZC-TR | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - Counters, Dividers | |
| Series | 100EL | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Logic Type | Divide-by-4 | |
| Direction | Up | |
| Number of Elements | 1 | |
| Number of Bits per Element | 1 | |
| Reset | Asynchronous | |
| Timing | - | |
| Count Rate | 4.2GHz | |
| Trigger Type | Positive, Negative | |
| Voltage - Supply | 3.3 V ~ 5 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |