Microchip Technology SY100EL38LZG
SY100EL38LZG picture photo
Mfg. Part Number
SY100EL38LZG
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Brief Description
IC CLK GEN /2 /4/6 3.3/5V 20SOIC
Datasheet Download
SY100EL38LZG.pdf
Availability of SY100EL38LZG
QUANTITY
SY100EL38LZG Order Process
Ship out your order
Specifications of SY100EL38LZG
Internal Part NumberEIS-SY100EL38LZG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package38
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Series100EL, Precision Edge®
PackagingTube
TypeClock Generator
PLLNo
InputECL, PECL
OutputClock
Number of Circuits1
Ratio - Input:Output1:5
Differential - Input:OutputYes/Yes
Frequency - Max1GHz
Divider/MultiplierYes/No
Voltage - Supply3 V ~ 3.8 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SY100EL38LZG
Related LinksSY100E, SY100EL38LZG Datasheet, Microchip Technology Distributor
SY100EL38LZG Details Description
Related parts for SY100EL38LZG
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL PCB datasheet.pdf
IC LEVEL TRANS 6CH 16TQFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1KVDC TH 1W 5-12V datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCTS datasheet.pdf
HEAT SINK 31MM X 31MM X 7.5MM datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
Crystal 12.2880MHz 50ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZE24 PG29 datasheet.pdf
IC FPGA 170 I/O 256FTBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf