Microchip Technology SY100H842LZG-TR
SY100H842LZG-TR picture photo
Mfg. Part Number
SY100H842LZG-TR
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Clock Buffers, Drivers
Brief Description
IC CLK BUFFER 1:4 160MHZ 16SOIC
Datasheet Download
SY100H842LZG-TR.pdf
Availability of SY100H842LZG-TR
QUANTITY
SY100H842LZG-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of SY100H842LZG-TR
Internal Part NumberEIS-SY100H842LZG-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Clock Buffers, Drivers
SeriesPrecision Edge®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFanout Buffer (Distribution)
Number of Circuits1
Ratio - Input:Output1:4
Differential - Input:OutputYes/Yes
InputPECL
OutputTTL
Frequency - Max160MHz
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SY100H842LZG-TR
Related LinksSY100H8, SY100H842LZG-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
SY100H842LZG-TR Details Description
Related parts for SY100H842LZG-TR
OSC XO 4.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
IC MONITOR RESET 2.88V SC-70-3 datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 76.8KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 9V datasheet.pdf
DISPLAY ALPHA-NUM LC RED .40" CC datasheet.pdf
Connector Receptacle 59 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf