Microchip Technology SY100S351JZ
SY100S351JZ picture photo
Mfg. Part Number
SY100S351JZ
Manufacturer
Product Category
Logic - Flip Flops
Brief Description
IC D-TYPE POS TRG SNGL 28PLCC
Datasheet Download
SY100S351JZ.pdf
Availability of SY100S351JZ
QUANTITY
SY100S351JZ Order Process
Ship out your order
Specifications of SY100S351JZ
Internal Part NumberEIS-SY100S351JZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package38
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Flip Flops
Series100S
PackagingTube
FunctionMaster Reset
TypeD-Type
Output TypeDifferential
Number of Elements1
Number of Bits per Element6
Frequency - Clock700MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL-
Trigger TypePositive Edge
Current - Output High, Low-
Voltage - Supply-4.2 V ~ -5.5 V
Current - Quiescent-49mA
Input Capacitance-
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case28-LCC (J-Lead)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SY100S351JZ
Related LinksSY100, SY100S351JZ Datasheet, Microchip Technology Distributor
SY100S351JZ Details Description
Related parts for SY100S351JZ
IC VREF SERIES 10V 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 19POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
ADC 16BIT 500KSPS SAR 10-SON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf
22MM WHITE 12V SCREW BLOCK datasheet.pdf