ON Semiconductor SZBZX84B16LT1G
SZBZX84B16LT1G picture photo
Mfg. Part Number
SZBZX84B16LT1G
Brief Description
DIODE ZENER 16V 225MW SOT23-3
Datasheet Download
SZBZX84B16LT1G.pdf
Availability of SZBZX84B16LT1G
QUANTITY
SZBZX84B16LT1G Order Process
Ship out your order
Specifications of SZBZX84B16LT1G
Internal Part NumberEIS-SZBZX84B16LT1G
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)16V
Tolerance±2%
Power - Max225mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 11.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SZBZX84B16LT1G
Related LinksSZBZX84, SZBZX84B16LT1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
SZBZX84B16LT1G Details Description
Related parts for SZBZX84B16LT1G
CAP TANT 10UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CLAMP CABLE .250/.711 STEEL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
4-LANE MINI-SAS TO MINI-SAS 6FT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 1W MELF datasheet.pdf