ON Semiconductor SZBZX84B5V6LT1G
SZBZX84B5V6LT1G picture photo
Mfg. Part Number
SZBZX84B5V6LT1G
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 225MW SOT23-3
Datasheet Download
SZBZX84B5V6LT1G.pdf
Availability of SZBZX84B5V6LT1G
QUANTITY
SZBZX84B5V6LT1G Order Process
Ship out your order
Specifications of SZBZX84B5V6LT1G
Internal Part NumberEIS-SZBZX84B5V6LT1G
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±2%
Power - Max225mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SZBZX84B5V6LT1G
Related LinksSZBZX84, SZBZX84B5V6LT1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
SZBZX84B5V6LT1G Details Description
Related parts for SZBZX84B5V6LT1G
IC DRIVER HIGH/LOW SIDE 14-DIP datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 120V datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8-DIP datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 3.3K OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 200VWM 324VC SMB datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.96V 500MW SOD80 datasheet.pdf