ON Semiconductor SZBZX84B7V5LT1G
SZBZX84B7V5LT1G picture photo
Mfg. Part Number
SZBZX84B7V5LT1G
Brief Description
DIODE ZENER 7.5V 225MW SOT23-3
Datasheet Download
SZBZX84B7V5LT1G.pdf
Availability of SZBZX84B7V5LT1G
QUANTITY
SZBZX84B7V5LT1G Order Process
Ship out your order
Specifications of SZBZX84B7V5LT1G
Internal Part NumberEIS-SZBZX84B7V5LT1G
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)7.5V
Tolerance±2%
Power - Max225mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SZBZX84B7V5LT1G
Related LinksSZBZX84, SZBZX84B7V5LT1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
SZBZX84B7V5LT1G Details Description
Related parts for SZBZX84B7V5LT1G
MOD INLET/CB/STD FILTER 4A PNL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 30MA SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK 23POS 45DEG ENTRY 5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 150MW SOD523 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf