ON Semiconductor SZBZX84C6V2LT1G
SZBZX84C6V2LT1G picture photo
Mfg. Part Number
SZBZX84C6V2LT1G
Brief Description
DIODE ZENER 6.2V 225MW SOT23-3
Datasheet Download
SZBZX84C6V2LT1G.pdf
Availability of SZBZX84C6V2LT1G
QUANTITY
SZBZX84C6V2LT1G Order Process
Ship out your order
Specifications of SZBZX84C6V2LT1G
Internal Part NumberEIS-SZBZX84C6V2LT1G
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.2V
Tolerance±6%
Power - Max225mW
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr3µA @ 4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SZBZX84C6V2LT1G
Related LinksSZBZX84, SZBZX84C6V2LT1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
SZBZX84C6V2LT1G Details Description
Related parts for SZBZX84C6V2LT1G
CONN RECEPT 2POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
AUD SIG DEVICE 3-28VDC FLANGE datasheet.pdf
CONV DC/DC 5A 5V VREF/2 OUT SMD datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.5A 130 MOHM TH datasheet.pdf
LED ASSY VERT datasheet.pdf
CONN HOUSING 4POS WATERPROOF datasheet.pdf
IC TXRX LIN 32QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf