ON Semiconductor SZMM3Z3V6T1G
SZMM3Z3V6T1G picture photo
Mfg. Part Number
SZMM3Z3V6T1G
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 3.6V 300MW SOD323
Datasheet Download
SZMM3Z3V6T1G.pdf
Availability of SZMM3Z3V6T1G
QUANTITY
SZMM3Z3V6T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of SZMM3Z3V6T1G
Internal Part NumberEIS-SZMM3Z3V6T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.6V
Tolerance±6%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SZMM3Z3V6T1G
Related LinksSZMM3Z, SZMM3Z3V6T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
SZMM3Z3V6T1G Details Description
Related parts for SZMM3Z3V6T1G
TIE CBL DL STD WR BLK 7.6" datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
GDT 420V 20% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 13POS .229M datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN IDC 2 POS 20 AWG THRUCAP datasheet.pdf
DIE UNIT D datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf