Honeywell Sensing and Productivity Solutions SZR-LY2-1P-DC24V
SZR-LY2-1P-DC24V picture photo
Mfg. Part Number
SZR-LY2-1P-DC24V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Datasheet Download
SZR-LY2-1P-DC24V.pdf
Availability of SZR-LY2-1P-DC24V
QUANTITY
SZR-LY2-1P-DC24V Order Process
Ship out your order
Specifications of SZR-LY2-1P-DC24V
Internal Part NumberEIS-SZR-LY2-1P-DC24V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesSZR-LY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current36.9mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time25ms
Release Time25ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power900 mW
Coil Resistance650 Ohms
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SZR-LY2-1P-DC24V
SZR-LY2-1P-DC24V Details Description
Related parts for SZR-LY2-1P-DC24V
BOX ABS BLACK 6.97"L X 2.4"W datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 250MW SOT23 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 4.5-18V +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf