Honeywell Sensing and Productivity Solutions SZR-MY4-X1-DC24V
SZR-MY4-X1-DC24V picture photo
Mfg. Part Number
SZR-MY4-X1-DC24V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 24V
Datasheet Download
SZR-MY4-X1-DC24V.pdf
Availability of SZR-MY4-X1-DC24V
QUANTITY
SZR-MY4-X1-DC24V Order Process
Ship out your order
Specifications of SZR-MY4-X1-DC24V
Internal Part NumberEIS-SZR-MY4-X1-DC24V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesSZR-MY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current40.9mA
Coil Voltage24VDC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)3A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesDiode, LED Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power900 mW
Coil Resistance650 Ohms
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SZR-MY4-X1-DC24V
SZR-MY4-X1-DC24V Details Description
Related parts for SZR-MY4-X1-DC24V
CONN HOUSING 14POS 2.5MM datasheet.pdf
CONN SPRING 48POS SNGL .236 PCB datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES SMD 28.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 30POS GOLD datasheet.pdf
14 IN TERMINAL MOD MOUNT datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
4700UF 63V 40X40MM 105C 5000H datasheet.pdf