Honeywell Sensing and Productivity Solutions SZR-MY4-X1-DC24V
SZR-MY4-X1-DC24V picture photo
Mfg. Part Number
SZR-MY4-X1-DC24V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 24V
Datasheet Download
SZR-MY4-X1-DC24V.pdf
Availability of SZR-MY4-X1-DC24V
QUANTITY
SZR-MY4-X1-DC24V Order Process
Ship out your order
Specifications of SZR-MY4-X1-DC24V
Internal Part NumberEIS-SZR-MY4-X1-DC24V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesSZR-MY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current40.9mA
Coil Voltage24VDC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)3A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesDiode, LED Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power900 mW
Coil Resistance650 Ohms
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SZR-MY4-X1-DC24V
SZR-MY4-X1-DC24V Details Description
Related parts for SZR-MY4-X1-DC24V
DUALBAND ANT 2.4/5.5GHZ WIFI datasheet.pdf
SPEAKER 8 OHM .25W 45MM ROUND datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMB datasheet.pdf
FUSE 16A 500V CLASS GL/GG datasheet.pdf
RES 47.0K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CUTTER SIDE OVAL FLUSH 5.12" datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 0.075 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
1200 PPR 0.25 INCH THRU-BORE datasheet.pdf
WIRE FERL INSUL datasheet.pdf
CAP FILM 0.0022UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf