| Internal Part Number | EIS-T050X000CBC-BK | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Vendor undefined / Vendor undefined | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Cables, Wires - Management | |
| Family | Labels, Labeling | |
| Series | Cougar™, PanTher™, P1™ | |
| Packaging | Cassette | |
| Label Type | Standard, Continuous | |
| Label Size | 0.50" x 12.5' (12.7mm x 3.8m) | |
| Color | White | |
| Material | Vinyl Cloth | |
| For Use With/Related Products | Panduit LS8E and LS9 (Hand-Held) | |
| Operating Temperature | 10°C ~ 77°C | |