Tamura T1008-4R7G
T1008-4R7G picture photo
Mfg. Part Number
T1008-4R7G
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 260MA 5.79 OHM
Datasheet Download
T1008-4R7G.pdf
Availability of T1008-4R7G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T1008-4R7G Order Process
Ship out your order
Specifications of T1008-4R7G
Internal Part NumberEIS-T1008-4R7G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesT1008
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance4.7µH
Tolerance±2%
Current Rating260mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5.79 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant90MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.106" L x 0.098" W (2.70mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.089" (2.25mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T1008-4R7G
Related LinksT1008, T1008-4R7G Datasheet, Tamura Distributor
T1008-4R7G Details Description
Related parts for T1008-4R7G
IC OPAMP CHOPPER 1.9MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED M2 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 328.125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf