Tamura T1008-R39G
T1008-R39G picture photo
Mfg. Part Number
T1008-R39G
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 390NH 470MA 790 MOHM
Datasheet Download
T1008-R39G.pdf
Availability of T1008-R39G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T1008-R39G Order Process
Ship out your order
Specifications of T1008-R39G
Internal Part NumberEIS-T1008-R39G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesT1008
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance390nH
Tolerance±2%
Current Rating470mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)790 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant500MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.106" L x 0.098" W (2.70mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.089" (2.25mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T1008-R39G
Related LinksT1008, T1008-R39G Datasheet, Tamura Distributor
T1008-R39G Details Description
Related parts for T1008-R39G
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V DPAK datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 3.49K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RS PLC RO W/F L M 1771-OW16 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ28 PG29 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 25MT AC/DC datasheet.pdf
CAP FILM 470 NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf