Sensata Technologies/Airpax T11-2-10.0A-01-11AL-V
T11-2-10.0A-01-11AL-V picture photo
Mfg. Part Number
T11-2-10.0A-01-11AL-V
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR 10A 250VAC 65VDC
Datasheet Download
T11-2-10.0A-01-11AL-V.pdf
Availability of T11-2-10.0A-01-11AL-V
QUANTITY
T11-2-10.0A-01-11AL-V Order Process
Ship out your order
Specifications of T11-2-10.0A-01-11AL-V
Internal Part NumberEIS-T11-2-10.0A-01-11AL-V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesSNAPAK®
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating10A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC65V
Number of Poles1
Actuator TypeToggle
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T11-2-10.0A-01-11AL-V
Related LinksT11-2-10.0, T11-2-10.0A-01-11AL-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
T11-2-10.0A-01-11AL-V Details Description
Related parts for T11-2-10.0A-01-11AL-V
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 20POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER R/A SGL 32POS GOLD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:3 2GHZ 20SOIC datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 500MA DO219 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf