Sensata Technologies/Airpax T11-2-10.0A-8255-1-V
T11-2-10.0A-8255-1-V picture photo
Mfg. Part Number
T11-2-10.0A-8255-1-V
Brief Description
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE
Datasheet Download
T11-2-10.0A-8255-1-V.pdf
Availability of T11-2-10.0A-8255-1-V
QUANTITY
T11-2-10.0A-8255-1-V Order Process
Ship out your order
Specifications of T11-2-10.0A-8255-1-V
Internal Part NumberEIS-T11-2-10.0A-8255-1-V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesSNAPAK®
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating-
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Number of Poles1
Actuator TypeToggle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T11-2-10.0A-8255-1-V
Related LinksT11-2-10.0, T11-2-10.0A-8255-1-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
T11-2-10.0A-8255-1-V Details Description
Related parts for T11-2-10.0A-8255-1-V
RES SMD 200KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V/1.8V 6UTDFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.36A 71 MOHM SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 15W datasheet.pdf