Schurter T11-211NR-15
T11-211NR-15 picture photo
Mfg. Part Number
T11-211NR-15
Brief Description
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 48VDC
Datasheet Download
T11-211NR-15.pdf
Availability of T11-211NR-15
QUANTITY
T11-211NR-15 Order Process
Ship out your order
Specifications of T11-211NR-15
Internal Part NumberEIS-T11-211NR-15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingMultiple Devices 20/Nov/2015
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesT11
Breaker TypeThermal
Current Rating15A
Voltage Rating - AC240V
Voltage Rating - DC48V
Number of Poles1
Actuator TypePush to Reset
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T11-211NR-15
Related LinksT11-21, T11-211NR-15 Datasheet, Schurter Distributor
T11-211NR-15 Details Description
Related parts for T11-211NR-15
JUMPER-H9992TR/1853 WH/X 4" datasheet.pdf
IC MPU Z80 10MHZ 100QFP datasheet.pdf
PANEL SIDE SLOPE BE/GY 1/PR datasheet.pdf
TRIAC 800V 6A TO220F datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 20V 20% 0805 datasheet.pdf
CAP KEY SWITCH datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 200MW SMINI2 datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 40POS datasheet.pdf
762 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 100MA 42V GN datasheet.pdf