KEMET T140B276K020AS
T140B276K020AS picture photo
Mfg. Part Number
T140B276K020AS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 27UF 20V 10% AXIAL
Datasheet Download
T140B276K020AS.pdf
Availability of T140B276K020AS
QUANTITY
T140B276K020AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T140B276K020AS
Internal Part NumberEIS-T140B276K020AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package75
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT140
PackagingBulk
Capacitance27µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.8 Ohm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T140B276K020AS
Related LinksT140B27, T140B276K020AS Datasheet, KEMET Distributor
T140B276K020AS Details Description
Related parts for T140B276K020AS
CONN HEADER 20POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SO datasheet.pdf
CAP MICA 8PF 0.5PF 500V RADIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 56VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 270VIN 13.8VOUT 50W datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 BELL datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 1.5W DO214AC datasheet.pdf