ST T1635-700G-TR
T1635-700G-TR picture photo
Mfg. Part Number
T1635-700G-TR
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 700V 16A D2PAK
Datasheet Download
T1635-700G-TR.pdf
Availability of T1635-700G-TR
QUANTITY
T1635-700G-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of T1635-700G-TR
Internal Part NumberEIS-T1635-700G-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAC Switches Family, Part One
AC Switches Family, Part Two
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
SeriesSnubberless™
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State700V
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)160A, 168A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T1635-700G-TR
Related LinksT1635-, T1635-700G-TR Datasheet, ST Distributor
T1635-700G-TR Details Description
Related parts for T1635-700G-TR
IC I/O EXPANDER I2C 8B 20TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 700UH 2.25A 420 MOHM datasheet.pdf
ADAPTER 48-QFP COOLRUNNER II datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.5A SMINI3 datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf