ST T1650-600G-TR
T1650-600G-TR picture photo
Mfg. Part Number
T1650-600G-TR
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V 16A D2PAK
Datasheet Download
T1650-600G-TR.pdf
Availability of T1650-600G-TR
QUANTITY
T1650-600G-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of T1650-600G-TR
Internal Part NumberEIS-T1650-600G-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAC Switches Family, Part One
AC Switches Family, Part Two
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
SeriesSnubberless™
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)160A, 168A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T1650-600G-TR
Related LinksT1650-, T1650-600G-TR Datasheet, ST Distributor
T1650-600G-TR Details Description
Related parts for T1650-600G-TR
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
IC CLK GEN 16.6MHZ AUTO 8UMAX datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
BLZP 5.08/21/270F SN BK BX datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf