Vishay Sfernice T18102KT10
T18102KT10 picture photo
Mfg. Part Number
T18102KT10
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 0.75W TH
Datasheet Download
T18102KT10.pdf
Availability of T18102KT10
QUANTITY
T18102KT10 Order Process
Ship out your order
Specifications of T18102KT10
Internal Part NumberEIS-T18102KT10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesT18
PackagingTube
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns15
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.252" x 0.189" Face x 0.748" L (6.40mm x 4.80mm x 19.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T18102KT10
Related LinksT1810, T18102KT10 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
T18102KT10 Details Description
Related parts for T18102KT10
CONN HEADER .100 SNGL STR 18POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 80W 12VIN 16AOUT SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.01 OHM 5% 25W datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 2VOUT 30W datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf