Tamura T1812-150J
T1812-150J picture photo
Mfg. Part Number
T1812-150J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 290MA 2.5 OHM SMD
Datasheet Download
T1812-150J.pdf
Availability of T1812-150J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T1812-150J Order Process
Ship out your order
Specifications of T1812-150J
Internal Part NumberEIS-T1812-150J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesT1812
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance15µH
Tolerance±5%
Current Rating290mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.5 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant45MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.195" L x 0.150" W (4.95mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.143" (3.63mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T1812-150J
Related LinksT1812, T1812-150J Datasheet, Tamura Distributor
T1812-150J Details Description
Related parts for T1812-150J
CONN PIN 14-18 AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 10V SL 0805 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SERIAL I/O 24-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU PSOC 16K FLASH 2K 32QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 165 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW SOD123 datasheet.pdf