Tamura T1812-150J
T1812-150J picture photo
Mfg. Part Number
T1812-150J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 290MA 2.5 OHM SMD
Datasheet Download
T1812-150J.pdf
Availability of T1812-150J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T1812-150J Order Process
Ship out your order
Specifications of T1812-150J
Internal Part NumberEIS-T1812-150J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesT1812
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance15µH
Tolerance±5%
Current Rating290mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.5 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant45MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.195" L x 0.150" W (4.95mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.143" (3.63mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T1812-150J
Related LinksT1812, T1812-150J Datasheet, Tamura Distributor
T1812-150J Details Description
Related parts for T1812-150J
IC 24BIT LP STEREO DAC 16-TSSOP datasheet.pdf
TRANS PNP 65V 0.1A SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FUSE CERM 15A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 1W datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 90D ROU datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 2A datasheet.pdf