Tamura T1812-560J
T1812-560J picture photo
Mfg. Part Number
T1812-560J
Brief Description
FIXED IND 56UH 190MA 5.5 OHM SMD
Datasheet Download
T1812-560J.pdf
Availability of T1812-560J
QUANTITY
T1812-560J Order Process
Ship out your order
Specifications of T1812-560J
Internal Part NumberEIS-T1812-560J
Material - CoreCeramic
Inductance56µH
Tolerance±5%
Current Rating190mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5.5 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant13MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.195" L x 0.150" W (4.95mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.143" (3.63mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T1812-560J
Related LinksT1812, T1812-560J Datasheet, Tamura Distributor
T1812-560J Details Description
Related parts for T1812-560J
REG 3.3V/1.5A INT SWIT HRZ FTR datasheet.pdf
CARD ENGINE 32MB FLASH 64MB RAM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 20SSOP datasheet.pdf
CABLE SMA STR PLUG-PLUG RG58 24" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf