Vishay Sfernice T18503KT10
T18503KT10 picture photo
Mfg. Part Number
T18503KT10
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 50K OHM 0.75W TH
Datasheet Download
T18503KT10.pdf
Availability of T18503KT10
QUANTITY
T18503KT10 Order Process
Ship out your order
Specifications of T18503KT10
Internal Part NumberEIS-T18503KT10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesT18
PackagingTube
Resistance (Ohms)50k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns15
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.252" x 0.189" Face x 0.748" L (6.40mm x 4.80mm x 19.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T18503KT10
Related LinksT1850, T18503KT10 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
T18503KT10 Details Description
Related parts for T18503KT10
IC OPAMP POWER 5-PENTAWATT datasheet.pdf
JFET N-CH 25V 0.35W TO92 datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 4.75V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER FPC .4MM 90POS SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET .35MM 38POS SMD datasheet.pdf
IC FPGA 720 I/O 1759FCBGA datasheet.pdf
SIDAC 270-330V 1A DO15 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SNSW 0.1A SLDR 79253328 C datasheet.pdf