FFF T202015000J0G
T202015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
T202015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA 45D STACK
Datasheet Download
T202015000J0G.pdf
Availability of T202015000J0G
QUANTITY
T202015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of T202015000J0G
Internal Part NumberEIS-T202015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberAnytek Integration 02/Apr/2015
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesT2
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level2
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating Orientation35° (145°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T202015000J0G
Related LinksT20201, T202015000J0G Datasheet, FFF Distributor
T202015000J0G Details Description
Related parts for T202015000J0G
CONN HEADER .100 SINGL STR 30POS datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DHVQFN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 24POS GLD datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CHROME XC 1 1/4" SILVER 100' datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 12"L X 10"W datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 9-36V +/-12VOUT datasheet.pdf
2:1 RATIO HS DISPENSER BOX datasheet.pdf
CAP CER 36PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf