FFF T224015100J0G
T224015100J0G picture photo
Mfg. Part Number
T224015100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA 45D SOLID
Datasheet Download
T224015100J0G.pdf
Availability of T224015100J0G
QUANTITY
T224015100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of T224015100J0G
Internal Part NumberEIS-T224015100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,030
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesT2
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level24
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating Orientation35° (145°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T224015100J0G
Related LinksT22401, T224015100J0G Datasheet, FFF Distributor
T224015100J0G Details Description
Related parts for T224015100J0G
IC BUFFER DVR TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
CUTTER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 100V S2H 0805 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf