FFF T224215100J0G
T224215100J0G picture photo
Mfg. Part Number
T224215100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
508 TB RIS CLA 45D SOLID
Datasheet Download
T224215100J0G.pdf
Availability of T224215100J0G
QUANTITY
T224215100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of T224215100J0G
Internal Part NumberEIS-T224215100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberAnytek Integration 02/Apr/2015
Standard Package2,030
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesT2
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level24
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating Orientation35° (145°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T224215100J0G
Related LinksT22421, T224215100J0G Datasheet, FFF Distributor
T224215100J0G Details Description
Related parts for T224215100J0G
RES SMD 82.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.08A HOLD datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEV 100/200VAC CHAS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 100K OHM 14SOIC datasheet.pdf