ITT Cannon, LLC T2P20FC1LT
T2P20FC1LT picture photo
Mfg. Part Number
T2P20FC1LT
Manufacturer
Product Category
Contacts - Multi Purpose
Brief Description
CONTACT TIN SCKT 20-22AWG
Datasheet Download
T2P20FC1LT.pdf
Availability of T2P20FC1LT
QUANTITY
T2P20FC1LT Order Process
Ship out your order
Specifications of T2P20FC1LT
Internal Part NumberEIS-T2P20FC1LT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyContacts - Multi Purpose
SeriesTrident T2P
PackagingBulk
TypeStamped
Pin or SocketSocket
Contact TerminationCrimp
Wire Gauge20-22 AWG
MaterialBrass
PlatingTin
Plating - Thickness-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T2P20FC1LT
Related LinksT2P20, T2P20FC1LT Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
T2P20FC1LT Details Description
Related parts for T2P20FC1LT
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CLOCK GEN MPEG W/VCXO 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
IGBT 600V 110A 284W TO247 datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
COMB BLOCK datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
2693 24MMX55M BULK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 1W datasheet.pdf