| Internal Part Number | EIS-T317045300J0G | |
| Standard Package | 2,080 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminal Blocks - Wire to Board | |
| Series | T3 | |
| Packaging | Bulk | |
| Number of Levels | 1 | |
| Positions Per Level | 17 | |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) | |
| Mating Orientation | Vertical with Board | |
| Current | 8A | |
| Voltage | 300V | |
| Wire Gauge | 14-26 AWG | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Wire Termination | Screw - Leaf Spring, Wire Guard | |
| Features | Interlocking (Side) | |
| Color | Green | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C | |
| Housing Material | Thermoplastic | |
| Contact Material - Plating | - | |
| Clamp Material - Plating | Steel, Stainless | |
| Screw Material - Plating | Steel - Zinc Plated | |
| Torque - Screw | 0.3 Nm (2.6 Lb-In) | |