KEMET T322A475K006AS
T322A475K006AS picture photo
Mfg. Part Number
T322A475K006AS
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 6V 10% AXIAL
Datasheet Download
T322A475K006AS.pdf
Availability of T322A475K006AS
QUANTITY
T322A475K006AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T322A475K006AS
Internal Part NumberEIS-T322A475K006AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package300
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6V
ESR (Equivalent Series Resistance)10 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T322A475K006AS
Related LinksT322A47, T322A475K006AS Datasheet, KEMET Distributor
T322A475K006AS Details Description
Related parts for T322A475K006AS
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 19.11VC DO201 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 59A TO-220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONTROL TEMP 85-250V PANEL MOUNT datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/32"-50' YLLW/GREEN datasheet.pdf
CAP CER 10PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf