KEMET T322B156K006AT
T322B156K006AT picture photo
Mfg. Part Number
T322B156K006AT
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 15UF 6V 10% AXIAL
Datasheet Download
T322B156K006AT.pdf
Availability of T322B156K006AT
QUANTITY
T322B156K006AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T322B156K006AT
Internal Part NumberEIS-T322B156K006AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT322
PackagingBulk
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T322B156K006AT
Related LinksT322B15, T322B156K006AT Datasheet, KEMET Distributor
T322B156K006AT Details Description
Related parts for T322B156K006AT
FAN AXIAL 80X38MM 115VAC TERM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 2A SMB datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
RES 27 OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 200-566 CMA 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 6 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 9COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS 133.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf