KEMET T322B475K020AS
T322B475K020AS picture photo
Mfg. Part Number
T322B475K020AS
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 20V 10% AXIAL
Datasheet Download
T322B475K020AS.pdf
Availability of T322B475K020AS
QUANTITY
T322B475K020AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T322B475K020AS
Internal Part NumberEIS-T322B475K020AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)4.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T322B475K020AS
Related LinksT322B47, T322B475K020AS Datasheet, KEMET Distributor
T322B475K020AS Details Description
Related parts for T322B475K020AS
IC MCU 8BIT 7KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
FERRULE 0.75MM 15 GRY 1 = 500PCS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 23A D2PAK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
VARISTOR 900V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf