KEMET T350A104K035AT
T350A104K035AT picture photo
Mfg. Part Number
T350A104K035AT
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.1UF 35V 10% RADIAL
Datasheet Download
T350A104K035AT.pdf
Availability of T350A104K035AT
QUANTITY
T350A104K035AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T350A104K035AT
Internal Part NumberEIS-T350A104K035AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT350 - UltraDip II
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)26 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.280" (7.10mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T350A104K035AT
Related LinksT350A10, T350A104K035AT Datasheet, KEMET Distributor
T350A104K035AT Details Description
Related parts for T350A104K035AT
CONN CARDEDGE 22DL POS .100 GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 630A 700VAC datasheet.pdf
SENSOR VACUUM GAUGE +-15 PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf