KEMET T350A225M016AT
T350A225M016AT picture photo
Mfg. Part Number
T350A225M016AT
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP 2.2UF 16V 20% RADIAL 2.54MM
Datasheet Download
T350A225M016AT.pdf
Availability of T350A225M016AT
QUANTITY
T350A225M016AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T350A225M016AT
Internal Part NumberEIS-T350A225M016AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT350 - UltraDip II
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 Ohm @ 100kHz
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.280" (7.10mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T350A225M016AT
Related LinksT350A22, T350A225M016AT Datasheet, KEMET Distributor
T350A225M016AT Details Description
Related parts for T350A225M016AT
LED GREEN DIFFUSED 1206 SMD datasheet.pdf
IC PROM SER I-TEMP 3.3V 44-VQFP datasheet.pdf
CONN RING 10-12 AWG #1/4 D-GRIP datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
CONN FFC RCPT HSG 22POS 2.54MM datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CASE CARRYING PKGD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf