KEMET T350A474M035AT
T350A474M035AT picture photo
Mfg. Part Number
T350A474M035AT
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT .47UF 35V 20% RADIAL
Datasheet Download
T350A474M035AT.pdf
Availability of T350A474M035AT
QUANTITY
T350A474M035AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T350A474M035AT
Internal Part NumberEIS-T350A474M035AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT350 - UltraDip II
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.280" (7.10mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T350A474M035AT
Related LinksT350A47, T350A474M035AT Datasheet, KEMET Distributor
T350A474M035AT Details Description
Related parts for T350A474M035AT
CAP CER 1500PF 50V 0603 datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
AMP 12-24VDC NPN FOR E2C PROX datasheet.pdf
CONN RING UNINS 14-18AWG datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 3.3VOUT 66W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.2K OHM 5SIP datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
68F 500V 22X30MM 85C 5000H datasheet.pdf