KEMET T350A474M035AT
T350A474M035AT picture photo
Mfg. Part Number
T350A474M035AT
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT .47UF 35V 20% RADIAL
Datasheet Download
T350A474M035AT.pdf
Availability of T350A474M035AT
QUANTITY
T350A474M035AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T350A474M035AT
Internal Part NumberEIS-T350A474M035AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT350 - UltraDip II
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.280" (7.10mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T350A474M035AT
Related LinksT350A47, T350A474M035AT Datasheet, KEMET Distributor
T350A474M035AT Details Description
Related parts for T350A474M035AT
RES SMD 28 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 3/8-24UNF 1-5V datasheet.pdf
CAP FILM 7UF 400VAC RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEX SPACER M3 PLASTIC 3MM datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 20POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.3V SC82AB datasheet.pdf