KEMET T350E106K020AS
T350E106K020AS picture photo
Mfg. Part Number
T350E106K020AS
Brief Description
CAP TANT 10UF 20V 10% RADIAL
Datasheet Download
T350E106K020AS.pdf
Availability of T350E106K020AS
QUANTITY
T350E106K020AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T350E106K020AS
Internal Part NumberEIS-T350E106K020AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.9 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max)0.350" (8.90mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeE
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T350E106K020AS
Related LinksT350E10, T350E106K020AS Datasheet, KEMET Distributor
T350E106K020AS Details Description
Related parts for T350E106K020AS
IC 3DRVR/5RCVR RS232 3V 32-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
VARISTOR 47V 250A DISC 5MM datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
64 POS FEMALE PC TY G ROW ZDBF datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 1K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP 150 UF 20% 50 V datasheet.pdf