KEMET T350H336K016AT
T350H336K016AT picture photo
Mfg. Part Number
T350H336K016AT
Brief Description
CAP TANT 33UF 16V 10% RADIAL
Datasheet Download
T350H336K016AT.pdf
Availability of T350H336K016AT
QUANTITY
T350H336K016AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T350H336K016AT
Internal Part NumberEIS-T350H336K016AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.6 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.299" Dia (7.60mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeH
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T350H336K016AT
Related LinksT350H33, T350H336K016AT Datasheet, KEMET Distributor
T350H336K016AT Details Description
Related parts for T350H336K016AT
DIODE GEN PURP 100V 1A SMA datasheet.pdf
CAP CER 510PF 2.5KV NP0 1825 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 110 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.4K OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN HDR RA datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A datasheet.pdf