KEMET T350K106K050AS
T350K106K050AS picture photo
Mfg. Part Number
T350K106K050AS
Brief Description
CAP TANT 10UF 50V 10% RADIAL
Datasheet Download
T350K106K050AS.pdf
Availability of T350K106K050AS
QUANTITY
T350K106K050AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T350K106K050AS
Internal Part NumberEIS-T350K106K050AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.6 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.350" Dia (8.90mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Manufacturer Size CodeK
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T350K106K050AS
Related LinksT350K10, T350K106K050AS Datasheet, KEMET Distributor
T350K106K050AS Details Description
Related parts for T350K106K050AS
CABLE PRINTER PARALLEL LEFT ANG datasheet.pdf
RES 270 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 192KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR WHITE datasheet.pdf
03P ECONOMY POWER .200 CL HSG datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC SMD datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 16.1MM RND 10.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
IC DSC 32KB FLASH 70MIPS 44QFN datasheet.pdf
IC SDRAM 512MB 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf