KEMET T353M107K020AT
T353M107K020AT picture photo
Mfg. Part Number
T353M107K020AT
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 20V 10% RADIAL
Datasheet Download
T353M107K020AT.pdf
Availability of T353M107K020AT
QUANTITY
T353M107K020AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T353M107K020AT
Internal Part NumberEIS-T353M107K020AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT353 - UltraDip II
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.402" Dia (10.20mm)
Height - Seated (Max)0.760" (19.30mm)
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Manufacturer Size CodeM
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T353M107K020AT
Related LinksT353M10, T353M107K020AT Datasheet, KEMET Distributor
T353M107K020AT Details Description
Related parts for T353M107K020AT
IC REG CTRLR BST FLYBK ISO 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 430NH 1.43A 110 MOHM datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.07 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A 8SOIC datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS 3KW 400V datasheet.pdf