KEMET T356A105M035AT
T356A105M035AT picture photo
Mfg. Part Number
T356A105M035AT
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 35V 20% RADIAL
Datasheet Download
T356A105M035AT.pdf
Availability of T356A105M035AT
QUANTITY
T356A105M035AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T356A105M035AT
Internal Part NumberEIS-T356A105M035AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT356 - UltraDip II
PackagingBulk
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.175" Dia (4.45mm)
Height - Seated (Max)0.340" (8.64mm)
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T356A105M035AT
Related LinksT356A10, T356A105M035AT Datasheet, KEMET Distributor
T356A105M035AT Details Description
Related parts for T356A105M035AT
CABLE D-SUB - AFN15B/AE15G/X datasheet.pdf
IC TXRX RS232 250KBPS SD 16-SSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS MALE PCB datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT89-3 datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
LED SHWO WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
RES 15.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1700UF 250V RADIAL datasheet.pdf