KEMET T356A155K025AT
T356A155K025AT picture photo
Mfg. Part Number
T356A155K025AT
Brief Description
CAP TANT 1.5UF 25V 10% RADIAL
Datasheet Download
T356A155K025AT.pdf
Availability of T356A155K025AT
QUANTITY
T356A155K025AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T356A155K025AT
Internal Part NumberEIS-T356A155K025AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.339" (8.60mm)
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T356A155K025AT
Related LinksT356A15, T356A155K025AT Datasheet, KEMET Distributor
T356A155K025AT Details Description
Related parts for T356A155K025AT
SWITCH UNIT PB ROUND/GUARD GREEN datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CBL RIBN 60COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 169 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 51MM datasheet.pdf