KEMET T356A334K035AS
T356A334K035AS picture photo
Mfg. Part Number
T356A334K035AS
Brief Description
CAP TANT 0.33UF 35V 10% RADIAL
Datasheet Download
T356A334K035AS.pdf
Availability of T356A334K035AS
QUANTITY
T356A334K035AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T356A334K035AS
Internal Part NumberEIS-T356A334K035AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT356 - UltraDip II
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.339" (8.60mm)
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T356A334K035AS
Related LinksT356A33, T356A334K035AS Datasheet, KEMET Distributor
T356A334K035AS Details Description
Related parts for T356A334K035AS
BATTERY PACK 7.2V 2300 MAH NICAD datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN FERRULE W TYPE 4AWG BROWN datasheet.pdf
CONN SPADE TONGUE FLANG 16-14AWG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
MINIFITJR VERT HDR NOPEGS 14POS datasheet.pdf
RES 0.475 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SMA JACK/BLK S/T WITH RG178 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf