KEMET T356A335K016AT
T356A335K016AT picture photo
Mfg. Part Number
T356A335K016AT
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 16V 10% RADIAL
Datasheet Download
T356A335K016AT.pdf
Availability of T356A335K016AT
QUANTITY
T356A335K016AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T356A335K016AT
Internal Part NumberEIS-T356A335K016AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.339" (8.60mm)
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T356A335K016AT
Related LinksT356A33, T356A335K016AT Datasheet, KEMET Distributor
T356A335K016AT Details Description
Related parts for T356A335K016AT
CONN HEADER 34POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
HAND-AUTO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 267MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf